poniedziałek, 23 grudzień 2024

R-Jedros.wideobiekty_SAMOLOT---080Sztuka multimedialna, wywodząca się z teoretycznych założeń konceptualizmu, na dobre zadomowiła się w Polsce w latach siedemdziesiątych. Głównie za sprawą artystów skupionych wokół łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej. Ryszard Jędroś, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, należy do drugiego pokolenia twórców nastawionych na innowacyjne rozwiązania formalne z wykorzystaniem nowych mediów. Autor ten od ponad dwudziestu lat konsekwentnie podąża …

R-Jedros.wideobiekty_SAMOLOT---200Sztuka multimedialna, wywodząca się z teoretycznych założeń konceptualizmu, na dobre zadomowiła się w Polsce w latach siedemdziesiątych. Głównie za sprawą artystów skupionych wokół łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej. Ryszard Jędroś, profesor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, należy do drugiego pokolenia twórców nastawionych na innowacyjne rozwiązania formalne z wykorzystaniem nowych mediów. Autor ten od ponad dwudziestu lat konsekwentnie podąża obraną drogą artystyczną eksplorując, jak zauważa Adam Sobota, wątek iluzji rzeczywistości obecny w sztuce od czasów starożytnych.

R-Jedros.wideobiekty_wideo-okulary---200Prezentowane w Galerii FF „Wideobrazy” to obiekty oraz instalacje multimedialne zrealizowane w latach 2004–2009. Wizualnie efektowne prace Jędrosia podejmują, między innymi, temat relacji pomiędzy światem realnym a rzeczywistością wirtualną; uświadamiają to, iż linia demarkacyjna oddzielająca obie rzeczywistości, pomimo odmiennego statusu ontologicznego, w świadomości współczesnego człowieka ulega zatarciu. Kryjące się za instalacjami Ryszarda Jędrosia refleksje o roli technologii cyfrowych w funkcjonowaniu współczesnych społeczeństw pokrywają się z naukowymi diagnozami medioznawców oraz naszym codziennym, przesiąkniętym wirtualnością, doświadczeniem. Dlatego też sztuka Ryszarda Jędrosia jest sztuką par excellence aktualną.

R-Jedros.wideobiekty_wideostrada---200Na wystawie zobaczymy, między innymi, „Wideostadę” – instalację z wykorzystaniem wideo i pryzmatów  oraz  instalacje   „Ping – pong” i „Klatka”.


Ryszard Jędroś. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W 1980 roku otrzymał dyplom w zakresie projektowania graficznego, w pracowni Jana Jaromira Aleksiuna. Związany od wielu lat z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prowadził najpierw Pracownię Wiedzy i Działań Wizualnych, później Pracownię Inwentyki i Kreacji Wizualnej. Obecnie, jako profesor, prowadzi pracownię Kreacji Przestrzeni Multimedialnej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w Katedrze Sztuki Mediów. W latach 1995–2001 pełnił funkcję kierownika Katedry Wiedzy Wizualnej. W swojej pracy artystyczno-badawczej i dydaktycznej wykorzystuje fotografię, wideo i komputer. Realizuje krótkie filmy eksperymentalne. R-Jedros.wideobiekt_ping-pong---200Aranżuje instalacje przestrzenne, w których ważną rolę odgrywają monitory, projekcje wideo, przedmioty, obiekty-ekrany. Prezentuje swoje prace na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną. Uczestniczył w licznych plenerach, warsztatach i spotkaniach związanych z nowymi mediami. Był kuratorem i współorganizatorem wielu wystaw i prezentacji w kraju i za granicą.


Łódzki Dom Kultury, Galeria FF, Łódź, ul. Traugutta 18,
wystawa czynna od 10 do 30 kwietnia,
http://www.galeriaff.eu/.