niedziela, 22 grudzień 2024

Spis treści

„Pamięć przetwarzana“ jako temat główny i Czechy jako gość specjalny festiwalu – to właśnie zobaczymy na festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009. Tradycyjnie przez cały maj, w całym mieście królować będzie fotografia na światowym poziomie. Do tego wykłady, projekcje, pokazy slajdów, przegląd portfolio, warsztaty. Tego niezwykłego – nawet na skalę światową – przedsięwzięcia Fundacji Sztuk Wizualnych, Fundacji Imago Mundi i miasta Krakowa po prostu nie można przegapić.
Tradycyjnie już planowane jest blisko 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych wyselekcjonowanych przez międzynarodową Radę Programową złożoną z wybitnych autorytetów świata fotografii. Jak zwykle, wystawy odbywać się będą równocześnie w około czterdziestu – zarówno tradycyjnych i niekonwencjonalnych - przestrzeniach ekspozycyjnych: muzeach, galeriach, klubogaleriach, a także w przestrzeni publicznej miasta Krakowa. Unikalnym pomysłem wystawienniczym – w świadomości światowej publiczności łączącym się silnie z krakowskim festiwalem – jest pokazywanie zdjęć w zaadaptowanych, intymnych przestrzeniach pustych mieszkań w centrum miasta. 
W tym roku w ich niezwykły charakter zostaną wpisane wystawy krążące wokół tematu przewodniego festiwalu – części programu układanej przez kuratorów - „Pamięci przetwarzanej“.  Kilkanaście artystycznych projektów stworzy wielogłos na temat funkcji, roli i specyfiki zbiorów archiwalnych we współczesnej kulturze i wizualności. Z jednej strony organizatorzy zaprezentują archiwa w ich pierwotnym kontekście – jako zbiory elementów uporządkowanych według założonych kryteriów (np. kartoteki polskich i – jeszcze - czechosłowackich służb specjalnych), z drugiej natomiast jako punkt wyjścia do redefinicji współczesnego pojęcia kultury – zbioru odniesień i inspiracji, a zarazem nośnika tradycji i historii. W tej części zaprezentujemy również wystawy indywidualnych artystów, dla których archiwum jest materiałem twórczym.


Zobacz większe!Temat przewodni festiwalu ujmuje spojrzenie na kwestię archiwów również artystów z kraju – Gościa Specjalnego festiwalu, czyli Czech. Tradycyjnie już, druga część programu Miesiąca Fotografii w Krakowie to kompleksowa prezentacja osiągnięć, a jednocześnie próba uchwycenia aktualnej kondycji fotografii z jednego wybranego kraju. W światowej opinii Czechy – nasz bliski i geograficznie i mentalnie sąsiad - to kraj o niezwykle bogatej spuściźnie fotograficznej, ojczyzna wielu szeroko uznanych mistrzów fotografii. Program czeski skupia się przede wszystkim na fotografii i sztuce współczesnej i złożą się na niego prezentacje indywidualne i zbiorowe: od klasyków, poprzez najmodniejszych artystów średniego pokolenia, aż o osiągnięcia najmłodszej grupy fotografów czeskich. Konsekwentnym uzupełnieniem projektu będzie urozmaicony program edukacyjny: pokazy filmów dokumentalnych, spotkania z kuratorami i artystami, multiedialna prezentacja historii fotografii czeskiej i wiele innych.
Jak co roku, główny nacisk pomysłodawców Miesiąca Fotografii w Krakowie kładziony jest na prezentację fotografii jako pełnoprawnej dziedziny sztuki współczesnej oraz jako idealnego narzędzia pozwalającego na konstruowanie spójnych wypowiedzi na temat współczesne kultury. Przestrzenią „wolną od kuratorów”, swobodniejszą i niezwykle zróżnicowaną jest Program OFF – nieformalna cześć festiwalu, na której prezentowane są projekty nadesłane z całego świata do organizatorów. Program OFF naturalnie uzupełnia porządek Miesiąca Fotografii, jego nadrzędnym celem jest promocja młodych talentów. Z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżową szansą na debiut przed szerokim gronem widzów festiwalu. Jak co roku, i w 2009, festiwalowy program pełen będzie wydarzeń towarzyszących: przegląd portfolio, warsztaty, wykłady, prezentacje, spotkania z artystami i kuratorami, projekcje filmów, pokazy slajdów – wszystko, co publiczność Miesiąca Fotografii ceni najbardziej.


FUNDACJA SZTUK WIZUALNYCH
ul. Rękawka 7/10, 30-535 Kraków, tel.: (12) 429 59 08
Biuro: ul. Piekarska 11/12, 31-067 Kraków
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | http://www.photomonth.com