niedziela, 22 grudzień 2024

Spis treści

Karewicz00099_080Dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych rozpisane na sześć odcinków ukazujących różne okresy i style. Serial pokazuje zmiany w postrzeganiu muzyki rockowej wśród Polaków, a także wkład w rozwój kultury i popkultury. Autorzy nie skupili się na „encyklopedycznym” ujęciu, pokazując tylko tych wykonawców i wydarzenia, które faktycznie określały kierunki rozwoju muzyki, były przełomowe, świetnie ukazywały ducha czasów i miały wpływ ...

Karewicz00099_200Dzieje muzyki rockowej w Polsce od 1959 roku do czasów współczesnych rozpisane na sześć odcinków ukazujących różne okresy i style. Serial pokazuje zmiany w postrzeganiu muzyki rockowej wśród Polaków, a także wkład w rozwój kultury i popkultury. Autorzy nie skupili się na „encyklopedycznym” ujęciu, pokazując tylko tych wykonawców i wydarzenia, które faktycznie określały kierunki rozwoju muzyki, były przełomowe, świetnie ukazywały ducha czasów i miały wpływ na kolejne pokolenia muzyków i słuchaczy. Film oparty został na rozmowach z bohaterami, archiwaliach oraz scenach zrealizowanych współcześnie. Autorzy sięgnęli po mało znane, często niepublikowane dotąd materiały pochodzące również z prywatnych zbiorów bohaterów.

Autorami cyklu są Leszek Gnoiński (dziennikarz muzyczny, autor książek „Kult Kazika”, „Raport o Acid Drinkers” i „Myslovitz. Życie to surfing”) i Wojciech Słota.

„Zakażone piosenki” – 22 października g. 20.00

Odcinek otwiera cykl i opowiada o czasach pomiędzy rokiem 1959 a połową lat 70. Pokazuje rozwój rock’n’rolla w Polsce - od kopiowania anglosaskich wzorców, poprzez początki tworzenia i śpiewania prostych piosenek o miłości, udziałów w festiwalach będących najlepszą formą promocji, do powstawania zrębów sztuki objawiających się tworzeniem coraz dłuższych form muzycznych, tekstów pełnych metafor, jak również łączenia stylistyki rockowej z folklorem góralskim czy poezją. Goście opowiadają o zmianach, jakie przez te lata dokonywały się w sposobie myślenia muzyków i publiczności, o ówczesnych realiach i świadomości, o środowisku muzycznym i co było dla niego najważniejsze. Dzięki wspaniałym zdjęciom Marka Karewicza i często nieznanym archiwaliom udało się pokazać najważniejsze zjawiska mające wpływ na kolejne pokolenie fanów polskiego rocka.

W odcinku wypowiadają się m.in.: Marek Karewicz (słynny fotograf), Marek Gaszyński (dziennikarz i autor tekstów Niemena, Czerwonych Gitar), Stan Borys, Andrzej Zieliński (Skaldowie), Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko (Budka Suflera), Marcin Świetlicki (Świetliki), Tadeusz Nalepa (Breakout), Kora (Maanam), Zbigniew Hołdys (eks Perfect), Andrzej Mogielnicki (autor tekstów m.in. Izabeli Trojanowskiej, zespołów Budka Suflera, Lady Pank), Kamil Sipowicz, Józef Skrzek (SBB), Jacek Ukleja (Zdrój Jana).

„Niedola idola” – 29 października, g. 20.00

Czyli drugi odcinek cyklu, zaczyna się w połowie lat 70.. To trudny okres dla muzyki rockowej, która była coraz bardziej ignorowana przez niechętne jej władze starające się dopasować ją do PRL-owskiego modelu rozrywki. W tym czasie pojawił się nurt Muzyka Młodej Generacji, który zadziałał ożywczo na kostniejący i przymierający gatunek. MMG otworzyła drogę najpierw ku wielkiej karierze Izabeli Trojanowskiej, a następnie boomowi polskiego rocka i tysiącom młodym zespołów.

Autorzy opisują, skąd wzięła się Muzyka Młodej Generacji, co przyświecało jej animatorom. Pokazują mechanizmy rządzące ówczesną kulturą, wpływ powstania Solidarności a potem stanu wojennego na twórczość polskich muzyków. Zastanawiają się nad pojęciem gwiazdy rocka w polskim wydaniu, opowiadają o początkach festiwalu w Jarocinie, metaforyce w tekstach, kreacji.

W odcinku wypowiadają się m.in.: Kora (Maanam), Zbigniew Hołdys (eks-Perfect), Zbigniew Krzywański (Republika), Walter Chełstowski (organizator), Andrzej Puczyński (Exodus), Izabela Trojanowska, Krzysztof Jaryczewski (Oddział Zamknięty), Lech Janerka, Marek Niedźwiecki (twórcza Listy Przebojów Trójki), Andrzej Mogielnicki (autor tekstów m.in. Izabeli Trojanowskiej, zespołów Budka Suflera, Lady Pank).

„Ku przyszłości” – 5 listopada, g. 20.00

jest trzecim odcinkiem serii „Historia polskiego rocka”. Opowiada o początkach punk rocka, powstawania jednej z najważniejszych subkultur XX wieku. W 1975 roku za sprawą The Sex Pistols i hasła „No Future” punk zaszokował Wielką Brytanię. W Polsce pierwsi punkowcy pojawili się dwa lata później. „Ku przyszłości” prezentuje nieznane szerzej początki tego nurtu (Kryzys, Tilt), wpływ festiwalu jarocińskiego na sposób myślenia ówczesnych pokoleń, a także przedstawia historię samodzielnie wydawanych kaset, fanzinów i organizowanych koncertów. W Polsce punk był
z początku głównie ruchem artystycznym, ale w niedługim czasie stał się subkulturą mającą ogromny wpływ na niezależny i nonkonformistyczny sposób myślenia przeciwstawiający się sytuacji gospodarczo-politycznej lat 80.

W odcinku wypowiadają się m.in.: Kazik Staszewski (Kult), Tomek Lipiński (Tilt, Brygada Kryzys), Robert Brylewski (Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia), Muniek Staszczyk (T. Love), Tomek Budzyński (Siekiera, Armia), Ex Pert (Inkwizycja), Krzysztof Grabaż Grabowski (Pidżama Porno, Strachy na Lachy), Robert Matera (Dezerter), Walter Chełstowski, Ziemek Kosmowski (BRak, Rendez Vous), Olaf Deriglasoff (Dzieci Kapitana Klossa, Homo Twist, Apteka, Pudelsi).