czwartek, 14 listopad 2024

Spis treści

25 czerwca - 20 sierpnia 2010

„Czeski Sen – Świadomy Sen” to międzynarodowy projekt przygotowywany przez Fundację Dominik Art Projects.

rafani----kadr-z-video-2007-080Projekt odbywa się w dwóch miastach – Łodzi i Warszawie. Wszystkie wydarzenia łączy jedno: sztuka czeska. Paradoksalnie, do tej pory w Polsce nie było prezentacji dokonań artystów zza naszej południowej granicy …

25 czerwca - 20 sierpnia 2010

„Czeski Sen – Świadomy Sen”
to międzynarodowy projekt przygotowywany przez Fundację Dominik Art Projects.

Projekt odbywa się w dwóch miastach – Łodzi i Warszawie. Wszystkie wydarzenia łączy jedno: sztuka czeska. Paradoksalnie, do tej pory w Polsce nie było prezentacji dokonań artystów zza naszej południowej granicy na tak szeroką skalę. Mimo bliskości geograficznej Polski i Czech dla większości osiągnięcia naszych sąsiadów na polu kulturalnym stanowią obszar terra incognita. Dlatego też projekt „Czeski Sen - Świadomy Sen" nie ogranicza się do prezentacji jednego pokolenia twórców, jednego kierunku w sztuce czeskiej, czy też jedynej i słusznej jej interpretacji. Równolegle prezentowane będą dokonania klasyka, takiego jak Milan Grygar, bardzo cenionego artysty średniego pokolenia – Jiříego Davida, przedstawimy twórczość Jiříego Kovandy, jak również przedstawicieli najmłodszej generacji, między innymi Kateřiny Šedá, Evy Koťátkovej. Ta wielość osobowości artystycznych wymaga różnych środków ich prezentacji, dlatego prezentacje te będą miały formę nie tylko tradycyjnych wystaw, zamkniętych galeryjnym white cube.

Tytuł projektu nawiązuje do terminu psychologicznego „świadomy sen" (ang. Lucid Dream, inaczej: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy) określający sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni i tym samym może w sposób świadomy wpływać na jego treść. Równocześnie tytuł odnosi się do sytuacji artystów czeskich w latach 70-tych i 80-tych, świadomy sen o wolności sztuki, możliwości jej prezentacji, przeżywa niewątpliwie każdy artysta, którego działania są hamowane przez system polityczny. Taki „sen" był na pewno udziałem artystów czeskich, biorąc pod uwagę sytuację, jaka miała miejsce w latach 70-tych w Czechach. Jednak punktem wyjścia dla wydarzeń w ramach „Czeskiego snu" jest nie tylko wymiana idei, ale przede wszystkim fakt, że nasz kraj pozwolił wielu artystom zza naszej południowej granicy na prezentację swojej sztuki, tym samym spełniając ich czeski sen o jej wolności.

Oficjalne otwarcie projektu zostanie poprzedzone dwoma wydarzeniami towarzyszącymi – spotkaniem z Jiří Davidem i Jiří Kovandą (piątek, 21 maja 2010, godz. 11, Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa) oraz pokazem prac video Jiříego Davida (czwartek, 24 czerwca 2010, godz. 19, Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa).

Inauguracją projektu będzie wystawa EXHIBITION IS (no)T…, która jest tak naprawdę wielką niewiadomą. Poprzedzą ją tygodniowe warsztaty poprowadzone przez Jiříego Davida i Jiříego Kovandę ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kolejnym krokiem, już po zakończeniu warsztatów, będzie wybór prac studentów, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Wtedy też (być może) wyłoni się cały obraz tego wydarzenia.                                                                                                            
Natomiast na wystawie Milana Grygara "Drawings and sound" – nestora czeskiej awangardy zaliczanego do panteonu kultury środkowoeuropejskiej – w Galerii Foksal w Warszawie zostanie zaprezentowana dokumentacja z jego performance'u w Muzeum Sztuki w Łodzi – w roku 1974.

Obraz najmłodszej generacji na scenie czeskiej przybliży wystawa „Ears like Loops" w łódzkiej ZONA Sztuki Aktualnej, na której swoje prace zaprezentują: Petra Herotová, Eva Koťátková, Markéta Othová, Pavel Sterec, Kateřina Šedá, Jan Šerých, Jiří Thýn. Sama koncepcja pokazu odnosi się do naukowych i logicznych odniesień w twórczości Czechów.                                                            
Integralną i równie ważną częścią „Czeskiego Snu – Świadomego Snu" są również dwa wieczory video art’u "Acts of Timelss", na których zaprezentowane zostaną projekty video grupy RAFANI, Ondreja Brody, Marka Ther, Evy Koťátkova, a które odbędą się w Warszawie i Łodzi. Wybrane przez kuratorów prace będą ukazywać tytułowy „acts of timeless" oraz „demokratyzację" sztuki video w Czechach, która tak naprawdę pojawia się dopiero pod koniec lat 80-tych. Za koncepcją pokazu oraz wyborem prac stoją dwie osoby: Marek Meduna oraz David Kořinek.

ARTYŚCI
PROGRAM

Artyści

Jiri-David-LOUISE_BOURGEOISJiri David „LOUISE_BOURGEOIS”

JIŘÍ DAVID (ur. 1956). To wybitny artysta multidyscyplinarny tworzący obrazy, fotografie, instalacje oraz wideo. Najbardziej znany na czeskiej i międzynarodowej scenie jako autor cykli fotograficznych, takich jak My Hostage, Hidden Image, No Compassion. Założyciel i członek grupy „Tvrdohlavi” („Twardogłowi” 1987-1991), której przypisuje się „zasługi na rzecz przyswajania elementów postmodernistycznych przez sztukę czeską”. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. Aspect / Positions. 50 years of art in Central Europe 1949 –1999, która była prezentowana w tak znaczących instytucjach, jak MUMOK w Wiedniu, Ludwig Museum w Budapeszcie, Fundació Joan Miró w Barcelonie (1999). Jego prace były także prezentowane w czasie Biennale w Wenecji (1995). Natomiast w zeszłym roku miały miejsce jego dwie wystawy retrospektywne w Galerii Miejskiej w Pradze oraz w Morawskiej Galerii w Brnie.

http://www.jiri-david.cz/en/

Jiri-Kovanda-objectsJiri Kovanda „Objects”

JIŘÍ KOVANDA (ur. 1953). Debiutował w latach 70. Jego minimalistyczne akcje-interwencje, często niezauważalne przez otoczenie, działały na zasadzie długoterminowej. Jego działania określa się mianem minimalistycznej poezji, której nie brak romantycznego rysu. Od lat 90. tworzy także obiekty, instalacje, kolaże. W 2007 miała miejsce jego słynna akcja Kissing through Glass w Tate Modern w Londynie, gdzie znajdują się również na stałej ekspozycji jego prace. Jego twórczość prezentowana była m.in. na Dokumenta w Kassel, natomiast w kwietniu tego roku została otwarta jego indywidualna wystawa w Secesji w Wiedniu.

http://www.kontakt-collection.net/artists/Kovanda+Jiri/

Milan-Grygar-Blow-up-poster-1968Milan Grygar „Blow up” plakat 1968

MILAN GRYGAR (ur. 1926) Nestor sztuki czeskiej, zaliczany do panteonu sztuki środkowoeuropejskiej. W swojej twórczości eksploruje relacje miedzy obrazem, dźwiękiem i przestrzenią. Unikalny język, jakim posługuje się w swojej twórczości sprawia, iż bardzo ciężko zaklasyfikować go do konkretnego nurtu/kierunku w historii sztuki. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych miały miejsce jedne z jego najważniejszych performance'ów, w czasie których pogłębiał i prezentował zależności między dźwiękiem a sztukami wizualnymi. Odbyły się one w znaczących instytucjach, takich miast jak Brno (1968; 1973), Łódź (1974), Praga (1985), Gendawa (1986). Jego prace, rysunki oraz partytury, którym często towarzyszą nagrania muzyczne były prezentowane na licznych wystawach w Czechach oraz poza granicami kraju, m.in. w Drawing Center w Nowym Jorku (2001), 3 Prague Biennale w Pradze (2007).

katerina-sreda-wideo-instalacjaKaterina Seda wideo instalacja

KATEŘINA ŠEDÁ (ur. 1977) w swoich pracach analizuje systemy i wartości społeczne. Umiejętnie przenosi problemy małych społeczności do masowej uwagi. Do tworzenia instalacji/prac bardzo często zaprasza innych ludzi – mieszkańców małych miejscowości, członków własnej rodziny. Takie działania okazują się dla uczestników swoista terapią, uzdrawiającą relacje interpersonalne. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w czasie Manifesta 7 w Bolzano (2008). Obecnie bierze udział w wystawie grupowej Les Promesses du passé w Centre Pompidou w Paryżu, natomiast w Tate Modern w Lodynie jest przygotowywana jej wystawa indywidualna.

http://www.gclass.org/artists/katerina-seda

Eva-Kotatkova-sit-up-straight_installation--2008Eva Kotatkova „Sit up straight“ instalacja 2008

EVA KOŤÁTKOVÁ (ur. 1982) w swoich licznych projektach podaje analizie niektóre struktury społeczne, ich zwyczaje, zasady, rytuały, strategie komunikacji, wplatając w nie swoje własne przeżycia i doświadczenia, nierzadko traumatyczne. Brała udział w wiele wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w czasie 4 Prague Biennale (2009), wspólnie z Jiri Kovandą w Futura w Pradze (2008 )oraz w Mucsarnok Kunsthalle oraz Ernst Museum w Budapeszcie (2008).

http://www.huntkastner.com/en/artists/kotatkova/

Petra-Herotova-Petra Herotova

PETRA HEROTOVÁ (ur. 1980) Uznanie przyniosły jej rysunki opisujące relacje między artystką a jej ojcem. Bardzo często jej prace – proste rysunki – stanowią rodzaj analizy świata wokół niej, za pomocą prostych diagramów i schematów. Sama ich autorka przyjmuje rolę obserwatora, „osoby goszczącej”, co w dużym stopniu ma jej pomoc w rozumieniu otoczenia. W tym roku jej prace były prezentowane na wystawie indywidualnej w Centrum Sztuki Współczesnej (Galerie Jeleni) w Pradze.

http://www.petraherotova.com/ 

Marketa-Othova-Allegro-Ma-Non-Troppo-1999Markéta Othová, „Allegro Ma Non Troppo”, 1999

MARKÉTA OTHOVÁ (ur. 1968) przede wszystkim specjalizuje się w wielkoformatowych fotografiach ukazujących migawki rzeczywistości, uchwycone z okna pociągu, samochodu, w czasie spaceru po mieście. Bardzo często wielka skala jej prac stoi w kontraście z ulotnością ich przedstawień, tym samym nadając im silny melancholijny wyraz. Artystka brała udział w wielu wystawach, m.in. w The Museum of Contemporary Photography w Chicago (2010), w Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie (2007) oraz w The Photographers' Gallery w Londynie (2006).

http://www.cmoa.org/international/html/art/othova.htm

Pavel-SterecPavel Sterec

PAVEL STEREC (ur. 1985) Bardzo często jego prace są opisywane za pomocą złożonego terminu „logiczno-zmysłowo-duchowego konceptualizmu”. Geneza jego projektów bardzo jest nierzadko związana z jego zainteresowaniami społeczno-naukowymi. Swoje prace prezentował m.in. na 4 Prague Biennale w Pradze (2009).

http://pavelsterec.org/

Jan-Serych-Mapping-the-Coincidence-2008Jan Serych „Mapping the Coincidence”, 2008

JAN ŠERÝCH (ur. 1972) W swojej twórczości posługuje się abstrakcyjnym językiem, który wyrósł na gruncie eksperymentów z typografią oraz geometrycznych tendencji w malarstwie. Prace Jana Šerýcha, które w całości bazują na matematyce, logice i kodach, były prezentowane m.in. dwukrotnie na Prague Biennale w Pradze (2005, 2009).

http://www.huntkastner.com/en/artists/serych/

Jiri-Thyn-bez-tytulu-2008-9Jiri Thyn bez tytułu 2008-9

JIŘÍ THÝN (ur. 1977) Za pomocą medium fotograficznego utrwala swoje martwe natury. W ich strukturze doszukuje się pewnych zależności, związków, które bazują przede wszystkim na logice i nauce. Bardzo często jego twórczość sytuuje się „gdzieś pomiędzy fotografią koncepcyjną a projektami z lat 60 i 70”. Artysta brał udział m.in. w Prague Biennale w Pradze (2009), jak również w wystawie w The Museum of Contemporary Photography w Chicago (2010). Obecnie trwa jego indywidualna wystawa w Morawskiej Galerii w Brnie.

http://www.huntkastner.com/en/artists/thyn/

Ondrej-Brody-cat-dog-carpetsOndrej Brody „cat-dog-carpets”

ONDŘEJ BRODY (ur.1980) Jego prace są silnie ukierunkowane na społeczeństwa i występujące w nim anomalie. Nierzadko sięga ku bardzo prowokacyjnym tematom, związanym np. ze światem sztuki. Bardzo charakterystyczne dla jego prac jest oscylowanie na granicy pornografii. Artysta brał udział w wystawach grupowych oraz indywidualnych, m.in. 3 Prague Biennale w Pradze (2007).

http://ondrejbrody.org/

rafani----kadr-z-video-2007-RAFANI   kadr z video 2007

RAFANI (Zuzana Blochová, Luděk Rathouský, Marek Meduna, Jiří Franta, David Kořínek)

Bardzo charakterystyczne dla ich twórczości jest sięganie do tematyki społecznej i politycznej. Swoją wyjątkową pozycję na współczesnej scenie artystycznej w Czechach zawdzięczają m.in. koncentracji “na sprawach związanych z moralnością, odpowiedzialnością i wspólną pamięcią historyczną”. W swoich projektach wskazują często niemal utopijne wizje zmian, posługując się kontrowersyjnymi gestami, np. publiczne spalenie flagi Czech (2002), zatopienie obrazu z Galerii Narodowej w Pradze w jeziorze (2006).

Mark-ther-disorientationsMark Ther „Disorientations”

MARK THER (ur. 1977) Jego twórczość bardzo często określa się mianem „filmo-podoobny” styl. Charakterystyczną cechą jego filmów jest zarówno celowa „bezcelowość”, długotrwale ujęcia oraz przerwy, jak również drobiazgowo dobrana warstwa muzyczna.

ARTYŚCI
PROGRAM

Program

Pokaz prac wideo JIŘÍ DAVIDA

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5,
czwartek, 24 czerwca, godz. 19.00 (impreza towarzysząca)

Wystawa EXHIBITION IS (no)T...

JIŘÍ DAVID, JIŘÍ KOVANDA oraz studenci ASP w Warszawie,

Galeria Akademii Sztuk Pięknych, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5,
wystawa czynna od 26 czerwca do 30 lipca;

Wystawa MILAN GRYGAR. DRAWINGS AND SOUND

kurator: Martin Dostal

Galeria Foksal, Warszawa, ul. Foksal 1/4,
wystawa czynna od 30 czerwca do 20 sierpnia;

Wystawa EARS LIKE LOOP

PETRA HEROTOVÁ, EVA KOŤÁTKOVÁ, MARKÉTA OTHOVÁ, KATEŘINA ŠEDÁ, PAVEL STEREC, JAN ŠERÝCH, JIŘÍ THÝN

kurator: Edith Jeřabkova

ZONA Sztuki Aktualnej, Łódź, ul. Tymienieckiego 3,
wystawa czynna od 3 lipca do 20 sierpnia;  

Pokazy czeskiego wideo artu ACTS OF TIMELESS

EVA KOŤÁTKOVÁ, ONDŘEJ BRODY, RAFANI, MARK THER

kuratorzy: David Kořinek, Marek Meduna

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5,
środa, 30 czerwca, godz. 19.00

ZONA Sztuki Aktualnej w Łodzi, Łódź, ul. Tymienieckiego 3,
czwartek, 1 lipca, godz. 20.00